Pokud si nejste jisti, můžete vždy požádat o druhý názor jiného zubaře

Roztroušená skleróza může způsobit mnoho různých typů příznaků v závislosti na tom, kde jsou napadeny nervy a jaký typ bolesti nebo necitlivosti se v důsledku toho vyvine. Je určitě možné, že roztroušená skleróza mohla napadnout nervy postihující oblast, kde bylo diagnostikováno onemocnění temporomandibulárního kloubu (TMJ), ale v této části vaší otázky vás musím odložit k vašemu specialistovi na MS. Předpokládám, že je možné, že vaše roztroušená skleróza byla zaměněna za TMJ, i když nevím o žádném výzkumu, který by o tom vyšel.

Ostrá bolest, kterou jste zažili při otevření úst, však mohla velmi pravděpodobně nesouviset s MS. Mnoho lidí má tento symptom, pokud otevřou ústa příliš široce, což může způsobit bolest kloubů a svalů ještě několik dní poté. Ve vašem případě se vaše čelist zablokovala, dokud byla široce otevřená, což způsobuje mnoho počáteční bolesti a někdy i poškození kloubu TM, které může mít za následek krátkodobé nebo dlouhodobé nepohodlí. Nemyslím si, že by MS způsobila zablokovaná čelist – to má více společného s vaší anatomií kloubu a chrupavkou mezi kostmi kloubu. Určitě bych nechal zubního lékaře, který je kompetentní v TMJ, aby vás zhodnotil ze zubního hlediska a promluvil s vaším specialistou na MS. O MS je toho ještě tolik, co bych mohl vědět, že bych nikdy nevyloučil vztah, ale nejprve bych začal s pravděpodobnějšími příčinami. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je být pečlivě zhodnocen zubařem a zajistit, aby on a váš specialista na MS zůstali ve vzájemném kontaktu.

Q4. Moje čelist bolí, když ji dokořán otevírám, a to mi způsobuje bolest v uchu. Mohl bych mít TMJ?

– T, Oregone

Současný termín pro TMJ je TMD, pro temporomandibulární poruchy. A ano, i když bolest, kterou zažíváte, může být způsobena TMD, existuje řada dalších stavů, které mohou také vést k bolesti čelistí. Tyto zahrnují:

Svalové křeče Artritické klouby Nedávné nebo předchozí trauma, jako rána z pěstního souboje Nehoda, jako je autonehoda, pád na kole atd. Dlouhý zubní zákrok, při kterém byla ústa otevřená mnoho hodin Široké zívání, způsobující napětí nebo prasknutí kloubu Mletí a svírání zubů, zejména během spánku

Abych na vaši otázku odpověděl definitivněji, potřeboval bych vědět mnohem více o vaší historii. Například, jak dlouho vás bolí čelist při širokém otevření a vzpomínáte si na nějaké trauma nebo zranění? Pokud bolest začala nedávno a můžete ji spojit s jednou z výše uvedených situací, nemusí být vaše příznaky způsobeny TMD. Pokud je vaše bolest chronická a následkem broušení a sevření po několik let, pak to může být z TMD a měli byste vyhledat odborníka, který pracuje s pacienty s TMD. Existují zubaři, kteří se na tento stav zaměřují a mají smysl ho léčit.

Diagnostické zpracování je nutné k určení základní příčiny vašich příznaků, zahrnující úplné zhodnocení vaší lékařské a zubní historie. Váš zubař se při otevírání, zavírání a žvýkání podívá na vaše sousto a svaly, které obklopují vaši čelist, a také na rentgenové paprsky pro vizualizaci kloubu. Jakmile jsou všechna tato zjištění vzata v úvahu, může váš zubní lékař určit, zda skutečně máte TMD. Pokud tak učiníte, existuje řada způsobů, jak s ním zacházet, včetně přístrojové terapie, vlhkého tepla, postupů snižujících stres, úprav skusu a ortodoncie.

Nejdůležitějším faktorem nyní je vyhledat pomoc kvalifikovaného zubního lékaře TMD, který vám pomůže odstranit vaši potenciální situaci TMD nebo vám poradí.

Další informace najdete v Centru zubního zdraví Everyday Health.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v oblasti zubního zdraví

6 nejlepších elektrických zubních kartáčků pro zdravější zuby

Díky špičkovým technologiím a praktickým funkcím usnadňují elektrické zubní kartáčky důkladnější čištění. Zjistěte, který model je pro vás.

Od Caitlin McCormack 13. května 2018

6 nejlepších produktů pro bělení zubů

Pokud chcete, aby váš úsměv měl takový „perleťově bílý“ efekt, možná budete chtít zabořit zuby do těchto produktů na bělení zubů.

Od Caitlin McCormack 6. května 2018

Pití alkoholu zvyšuje výskyt bakterií v ústech způsobujících nemoci

Změny v ústních mikrobech mohou vést k onemocnění dásní, srdečním problémům a rakovině, říká studie.

Od Don Rauf, 24. dubna 2018

Čistíte si zuby příliš tvrdě?

Pokud máte citlivé zuby, příliš tvrdé čištění nebo použití špatného zubního kartáčku může příznaky zhoršit. Naučte se správnou techniku ​​kartáčování. . .

Od Lisa Haneyová, 27. listopadu 2017

Co je eroze skloviny?

Vaše každodenní návyky – od toho, co jíte a pijete, až po kartáčování – mohou zubům škodit.

Od 14. listopadu 2017

10 zubních mýtů, odhaleno

Existuje mnoho mylných představ o tom, co je potřeba k udržení zdravých zubů. Oddělte skutečnost od fikce.

Od 14. listopadu 2017

Chcete domácí prostředky na čištění falešných zubů?

Do 14. listopadu 2017

Jak přestat svírat zuby, abyste si chránili úsměv

Do 14. listopadu 2017

7 Přírodní prostředky proti bolesti zubů

Do 14. listopadu 2017

8 překvapivých jídel, které váš zubař nebude jíst

Autor: Madeline R. Vann, MPHA 14. srpna 2017 “

Q1. Před dvěma lety jsem si nechal odstranit zuby moudrosti a bohužel jsem zažil suché důlky. Od té doby oblast, kde byl odstraněn jeden zub moudrosti, čas od času nabobtná. Když se to stane, oblast pod mojí bradou je velmi bolestivá na dotek, i když pocit obvykle zmizí za den nebo dva. Co to může být?

– Lisa, Florida

Je vzácné, že problémy s extrakcí zubu moudrosti zažijete mnohem později. Nejčastějším problémem, který nastává poté, co se taková extrakce uzdravila, je, že malý kousek kořene zubu, který byl neúmyslně ponechán za sebou, si začíná postupovat ven z kosti a měkké tkáně. Cítí se velmi podobně jako mléčný zub, který roste dovnitř. Alternativně se při extrakci může odlomit malý kousek kosti – bez krevního zásobení se stane cizím předmětem, který prochází skrz tkáň. Ale každá z těchto komplikací by normálně nastala po extrakci, nikoli o dva roky později.

Musíte požádat o radu zubního lékaře, nejlépe parodontologa nebo orálního chirurga, který tuto práci vykonává, a nechat ho provést rentgenový snímek, buď CT vyšetření, nebo Panorex. Obraz by měl být nejen vašich zubů, ale také vaší čelistní kosti. To vám umožní vyloučit jakýkoli druh infekce, cysty nebo problému v místě extrakce, který by mohl odpovídat za opakující se otok. Je možné, že je problém se zubem sousedícím s extrakční zásuvkou. Zub může mít dutinu nebo potřebovat ošetření kořenového kanálku, díky čemuž by měl pocit, že ovlivňuje oblast důlku. Zuby jsou velmi blízko sebe a často ani pacient, ani zubař nedokážou přesně říci, který zub způsobuje problém.

Q2. Je moudré odstranit zuby moudrosti? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Podle mého názoru by zuby moudrosti nebo třetí stoličky, které rostou do vašeho oblouku s normálním zarovnáním a funkcí, měly být ponechány na pokoji, protože se mohou později v životě hodit.

Zuby moudrosti však mohou narůst do oblouku ve špatné poloze, což způsobuje:

Problémy se skusem Ztráta kosti a kapsy kolem jiných zubů Infekce Rozpad

Tyto problémy jsou často důsledkem čelisti, která je příliš malá na to, aby pojala zuby moudrosti, když se pokoušejí prorůst do oblouku. Pokud se tyto problémy vyskytnou, pak by měly být zuby moudrosti odstraněny, pokud je člověk v celkově zdravém stavu. Zuby moudrosti mohou být také zdrojem bakteriálních infekcí a cyst a mohou způsobovat problémy s ústní hygienou. Jejich odstranění však musí být analyzováno případ od případu.

Zubař, který věří, že by měly být odstraněny všechny zuby moudrosti, buď není dobře informovaný nebo dezinformovaný, nebo má v této záležitosti osobní preference. Člověk musí vyhledat zubního lékaře s dobrým úsudkem, aby se seznámil s výhodami a nevýhodami extrakce a zjistil, zda vaše celkové obecné a zubní zdraví zaručuje odstranění těchto zubů.

Pokud zub moudrosti způsobuje problém ostatním zubům – ať už jde o kousnutí nebo jen o zub sousedící se zubem moudrosti – a dochází k neustálým infekcím, pak je vhodné zub moudrosti odstranit. Je také důležité analyzovat anatomii kořenů zubů moudrosti, abyste zjistili, zda se nacházejí v blízkosti nervu, který vede do dolní čelisti. Pokud je nerv obalen kolem dna kořenů, odstranění může způsobit dlouhodobou necitlivost. Všechny tyto faktory je třeba vzít v úvahu při určování, zda je odstranění zubů moudrosti nejlepším postupem.

Q3. Můj zubař doporučuje, aby mé 17leté dceři byly odstraněny všechny zuby moudrosti. Nemá žádné problémy. Je to nutné?

– Donna, Severní Karolína

Třetí stoličky („zuby moudrosti“) normálně vybuchnou kolem 18 let, ale erupce se může pohybovat od 17 do 21 let. Zubní lékaři mají různé filozofie týkající se odstraňování třetích stoliček na základě svých zkušeností z praxe a typu zubaře, kterým jsou, např. G. orální chirurg, zubní lékař, periodontista, ortodontista atd.

Jsem parodontista a většinou dávám přednost záchraně zubů, dokonce i třetích molárů. Pokud existuje patologie, rozpad, špatný vzorec erupce vedoucí ke ztrátě kostní hmoty, cystě nebo chronické infekci, pak bych souhlasil, že existuje důvod k extrakci třetích stoliček. Samozřejmě existují určité výjimky ze všech pokynů, takže každou situaci je třeba řešit individuálně.

Třetí moláry, které jsou zachovány, mohou pomoci zachovat skus pacienta nebo svislý rozměr jeho tváře neporušený. Mohou působit jako zadní opěrný zub pro trvalý pevný můstek v místech, kde někdy nelze umístit implantáty. A jsou to dokonale jemné zuby na žvýkání, pokud vybuchnou ve správném zarovnání.

Předčasná extrakce třetích molárů může být možností, ale chtěl bych vědět, jaké je odůvodnění, než bych s tímto akčním plánem souhlasil. Pokud si nejste jisti, můžete vždy požádat o druhý názor jiného zubaře. Obecným pravidlem je, že nebudu provádět preventivní extrakce třetích molárů, s výjimkou individuálního základu. Jinými slovy, neudělal bych to svým pacientům ani svým dětem, pokud by k tomu neexistovala jasná indikace.

Další informace najdete v Centru zubního zdraví Everyday Health.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v oblasti zubního zdraví

6 nejlepších elektrických zubních kartáčků pro zdravější zuby

Díky špičkovým technologiím a praktickým funkcím usnadňují elektrické zubní kartáčky důkladnější čištění. Zjistěte, který model je pro vás.

Od Caitlin McCormack 13. května 2018

6 nejlepších produktů pro bělení zubů

Pokud chcete, aby váš úsměv měl takový „perleťově bílý“ efekt, možná budete chtít zabořit zuby do těchto produktů na bělení zubů.

Od Caitlin McCormack 6. května 2018

Pití alkoholu zvyšuje výskyt bakterií v ústech způsobujících nemoci

Změny v ústních mikrobech mohou vést k onemocnění dásní, srdečním problémům a rakovině, říká studie.

Od Don Rauf, 24. dubna 2018

Čistíte si zuby příliš tvrdě?

Pokud máte citlivé zuby, příliš tvrdé čištění nebo použití špatného zubního kartáčku může příznaky zhoršit. Naučte se správnou techniku ​​kartáčování. . .

Od Lisa Haneyová, 27. listopadu 2017

Co je eroze skloviny?

Vaše každodenní návyky – od toho, co jíte a pijete, až po kartáčování – mohou zubům škodit.

Od 14. listopadu 2017

10 zubních mýtů, odhaleno

Existuje mnoho mylných představ o tom, co je potřeba k udržení zdravých zubů. Oddělte skutečnost od fikce.

Od 14. listopadu 2017

Chcete domácí prostředky na čištění falešných zubů?

Do 14. listopadu 2017

Jak přestat svírat zuby, abyste si chránili úsměv

Do 14. listopadu 2017

7 Přírodní prostředky proti bolesti zubů

Do 14. listopadu 2017

8 překvapivých jídel, které váš zubař nebude jíst

Autor: Madeline R. Vann, MPHA 14. srpna 2017 “

Q1. Mám špatně ustupující dásně, i když nejsou zanícené ani infikované. Viděl jsem mnoho zubařů, pravidelně se čistím, mám noční hlídku a používám zubní pastu na citlivé zuby. Chci však vědět, zda existuje nějaký způsob, jak zabránit další recesi, například výplach, nebo nějaký způsob, jak neutralizovat kyselost slin. Nechci přijít o zuby.

– Esther, Kalifornie

Při jakémkoli orálním problému musí zubní lékaři vždy zkontrolovat diagnózu a původce problému, aby určili nejlepší léčebný plán. Existuje řada důvodů, proč by se recese dásní mohla projevit, včetně:

Příliš horlivé čištění zubů tvrdými štětinami zubního kartáčku. Dědičná predispozice pro tkáň tenké dásně (dásně). Chybné zuby, což vede k šíření nebo tlačení zubů. Sevření a skřípání zubů, o kterém se někteří zubaři domnívají, že způsobuje recesi. Nervové návyky, jako je vkládání cizích předmětů do úst nebo škrábání dásní cizími předměty.

Na základě vaší otázky mi to připadá, jako byste si byli vědomi své recese dásní a dělali správné věci: pravidelné čištění, používání nočního hlídače a používání citlivé zubní pasty. Zde je několik tipů, které vám pomohou zabránit další recesi dásní:

Zajistěte, aby vás zubař naučil, jak správně kartáčovat a používat nit. Používejte pouze zubní kartáčky ultrasoft. Zajistěte, aby byl váš skus pohodlný a byl v případě potřeby upraven. Zvažte ortodontickou terapii, aby se zuby vyrovnaly do správné polohy, což může také zvýšit zónu dásňové tkáně. Zvažte roubování dásně, abyste zvýšili zónu připojené dásně nebo tkáně dásně; můžete dokonce zvážit zakrytí kořenů zubů. Pokračujte v nošení noční hlídky, abyste snížili stres zubů při spánku. Nevkládejte do úst žádné cizí idealica kontraindikace předměty, které by mohly způsobit recesi dásní.

Jemné čištění zubů měkkým kartáčkem a pravidelné tříměsíční čištění zubním lékařem za účelem sledování množství tkáně dásní, které máte, jsou jedinými způsoby, jak mít věci opravdu pod kontrolou. Do linie dásní můžete přidat zvýšené množství dásňové tkáně nebo zvýšit dásňovou linii zubu speciálními typy dásňových štěpů, které by vyžadovaly operaci parodontisty.

Q2. Co by způsobilo, že žvýkačka zbělá (na skvrnách) a zhrubne? Moje sestra to má v současné době a má schůzku za týden u zubního chirurga, ale teď si dělá starosti. Můžete pomoci?

– Joyce, Jižní Karolína

Není normální, aby tkáň dásní zbělela se zdrsněnými skvrnami. Existuje řada možných příčin, včetně:

Chronické podráždění tkáně v důsledku ostré hrany na odštěpeném nebo zlomeném zubu nebo výplni nebo korunce, která dobře nesedí Podráždění nebo pálení tkáně přípravky na bělení zubů, které jsou kyselé a mají tedy žíravou povahu Žvýkací tabák, který může poškodit tkáň jako také způsobují rakovinu Nervové návyky, včetně kousání rtů nebo vnitřních stěn tváří Abnormální benigní a rakovinné výrůstky. Rakovina ústní dutiny je bohužel jedním z hlavních typů rakoviny kůže v těle. Může to být velmi závažné, a proto musí být odhaleno co nejdříve. Různé typy systémových (celotělových) onemocnění, která mají projevy v ústech.

Share in
Tagged in